Gömülü Penis Tedavisi Ankara

Ürolojide Başarı Ekip İşidir...
Gömülü Penis Tedavisi Ankara

Gömülü Penis Tedavisi Ankara

Gömülü penis nedir?

Gizli penis olarak da adlandırılan gömülü penis, penisin kısmen veya tamamen skrotum ve karın derisinin (veya deri altı yağının) altına gömüldüğü tıbbi bir durumdur. Bu hastalarda penis boyu normaldir ancak, dışarıdan bakınca sadece penis başı görülür. Doğuştan ve sonradan edinilmiş nedenlerin yanı sıra, morbid obez erkeklerde gömülü penis daha yaygın hale gelmektedir. Bu durum, bir erkeğin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, onu hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkileyebilir.

Gömülü penisi olan erkekler çoğu zaman erektil disfonksiyon / cinsel disfonksiyon, ağrılı cinsel ilişki, düşük özgüven veya depresyon, akış sorunları ve üriner inkontinans gibi idrar yolu sorunlarının yanı sıra idrar yolu enfeksiyonları, cilt enfeksiyonları ve cilt bozulması ile mücadele eder.

Gömülü penise ne sebep olur?

Gömülü penis hem doğuştan hem de kazanılmış faktörlerden kaynaklanabilir. Doğuştan bir neden, penis şaftının anormal gelişimini içerebilir. Ek olarak, sert doku ile çevrili büyük bir subrapubik yağ yastığı, penisi gizli bir pozisyonda geri tutabilir.

Gizli bir penise yol açabilecek birkaç edinilmiş neden vardır, en yaygın olanı obezitedir. Subrapubik karın yağı penisi kapladığında, bu, düzgün şekilde temizlenmesi zor olan sıcak ve nemli bir ortam oluşturabilir. Bu, bakteri veya mantar büyümesine, enfeksiyona, alt idrar yolu semptomlarına veya tıkanmaya ve cilt bozulmasına katkıda bulunabilir. Bu, idrar yaparken penis başına ve skrotuma damlayan idrarla daha da kötüleşir.

Ek edinilmiş nedenler şunları içerir:

  • Sünnet – Çok fazla sünnet derisi çıkarılırsa, daralma ve yara izi oluşabilir. Bu, penisin kalan sünnet derisinde sıkışmasına veya geri çekilmesine neden olabilir.
  • Penoskrotal Lenfödem - Lenfatik drenajı önleyen ve skrotum ve penis şaftının genişlemesine neden olan lenfatik bir tıkanıklık.
  • Enfeksiyon – Devam eden skrotal enfeksiyonlar, gömülü bir penise yol açan şaftın derisini daraltabilen yara izine neden olabilir.

Tedavi seçenekleri

Gömülü penisin tedavisini etkileyen birkaç faktör vardır. Temel faktörler, doğuştan mı yoksa sonradan mı olduğu, skrotum, penis ve karın derisinin genel sağlığını içerir. Kilo kaybı gibi invaziv olmayan teknikler her zaman gizli bir penisi tedavi etmeyecek, ancak ameliyat gerektiğinde doktora yardımcı olacaktır.

Cerrahi seçenekler mevcuttur ve şunlar için kullanılır:

  • Yağ, aşırı karın derisi gibi dokularda revizyon ve rekonstrüksiyon
  • Kasık bölgesinin üzerinde bulunan yağ yastığını çıkarılması
  • Ligamentleri manipüle etmek
  • Gömülü penisi ortaya çıkarmak
  • Cilt hasarının onarımı
  • Penis rekonstrüksiyonu

Gömülü penis başarıyla tedavi edilebilen tıbbi bir durumdur. Penisin boyutunu ve işlevini düzeltmek önemli olmakla birlikte, enfeksiyonları ve cilt hasarını tedavi etmek çok önemlidir. Bu rahatsızlığınız varsa, Ürologlarımızdan biriyle bir değerlendirme planlamak için bizimle iletişime gecebilirsiniz.