Böbrek Hastalıkları ve Kanserleri

Ürolojide Başarı Ekip İşidir...
Böbrek Hastalıkları ve Kanserleri

Böbrek Hastalıkları ve Kanserleri

Böbrek kanserleri sık görülen kanser çeşitlerindendir. Genellikle erken evrede hiçbir belirti vermez ve diğer tetkikler yapılırken tesadüfen tespit edilir. İdrarda kan gelmesi, sırt ağrısı, iştah kaybı, açıklanamayan kilo kaybı görülebilecek semptomlardır. Sigara, aşırı kilolu olma, ailede kanser öyküsü böbrek kanseri riskini arttıran faktörlerdir. 

Böbrek tümörlerinin kesin tanısı cerrahi ile çıkarılan dokunun patolojik incenmesi ile konulur. Böbrek tümörleri açık kapalı veya robotik yöntemler ile ameliyat edilebilmektedir. 4 cm’e kadar olan kitleler böbrek korunarak, sadece kitlenin alınması ile tedavi edilebilmektedir. Daha büyük kitlelerde tüm böbreğin alınması şarttır. Böbrek tümörleri kemoterapi ve radyoterapiye dirençlidirler. Bu sebeple tek kesin tedavi cerrahidir. 

Böbreğin diğer bir hastalığı ise böbrek çıkımında, idrar kanalının darlığıdır. Ultrason, ilaçlı böbrek filmi ve tomografi ile tanısı konulan bu hastalık, açık ve kapalı cerrahi yöntemler ile başarı ile tedavi edilerek,hastanın böbreğinin tamamen sağlıklı hale gelmesi sağlanmaktadır.